Her Üç Kullanıcıdan İkisi Markalı İçerik Diyor

Yapılan araştırma sonuçlarına göre* internet kullanıcılarının %70’i ürünlere ilişkin bilgiyi geleneksel reklam formatları yerine editoryal içeriklerle birlikte edinmeyi tercih ettiklerini ifade ediyorlar.

Native Reklamlara Olan İlgi Artıyor

Marka mesajının kullanıcıların ilgilendikleri içeriklere, içeriğin doğallığını bozmayacak şekilde yerleştirilmesine dayanan native reklam modeli, kullanıcının marka ile doğal yollarla karşılaşmasını ve etkileşime geçmesini sağlıyor. Yapılan araştırma sonuçlarına göre* internet kullanıcılarının %70’i ürünlere ilişkin bilgiyi geleneksel reklam formatları yerine editoryal içeriklerle birlikte edinmeyi tercih ettiklerini ifade ediyorlar.

Kullanıcı ilgisinin yoğun olduğu Native reklam modeli doğal olarak Reklamverenler tarafından da daha fazla tercih ediliyor. Association of National Advertisers tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre reklam verenlerin %66’sı 2015 yılında Native Reklam bütçelerini arttırmayı planladıklarını ifade ediyorlar. Beklenen büyüme tahmini ise iddialı. Business Intelligence firması tarafından IAB için yapılan araştırma sonuçlarına göre Amerika’da 2014 yılında yaklaşık 7,9 milyar dolar seviyesinde gerçekleşen Native Reklam harcamalarının 2018 yılı itibariyle 21 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Kullanıcılar ilgilendiği içeriğin içinde sunulan marka mesajını daha dikkat çekici bulurken reklamverenlerin Native Reklamları tercih etme sebeplerinin başında “Marka bilinirliğini” arttırmak geliyor. Native reklamlarin doğaları gereği bulundukları platformdan çıkarak kullanıcılar tarafından paylaşılmaya çok daha uygun olmaları sebebi ile“Viral ve Sosyal Paylaşım” sağlamak açısından da markalar için önemli bir katmadeğer taşıyor ve tercih ediliyor. Reklamverenlerin ortalama %60’ı Marka Algısını Yükseltmek ve Kullanıcının Markaya Olan Yakınlığını Arttırmanın da Native Reklam kullanım amaçlarının başında geldiğini ifade ediyorlar**. Satın Alma Talebini Tetiklemek native reklam kullanımında yukarıda sıraladıklarımıza göre ikincil seviyede önemli olarak değerlendiriliyor.

Mynet Content Studio Markalı İçerik Çözüm Ortağınız

Sektördeki Native Reklam üretim ihtiyacına cevap vermek üzere Mynet bünyesinde kurulan “Content Studio”, uzman editörler, sosyal medya fenomenleri, bloggerlar ve video prodüksiyon ekibinden oluşan yaratıcı kadrosuyla Native Reklam içerikleri üretiyor ve içeriğin dağıtımını gerçekleştiriyor.

Markalara özel üretilen içerikler kullanıcı etkileşimi ve sosyal paylaşımı yüksek Liste, Makale, İnfografik, Video, İnteraktif Liste, Galeri ve Quiz gibi içerik modelleri ile birlikte sunuluyor.

Yüksek Kullanıcı Etkileşimi

Mynet Content Studio tarafından üretilen Native Reklamlarla kullanıcıların etkileşime geçme oranı (CTR) içeriğin konusuna ve türüne göre değişiklik göstermekle birlikte %2-15 aralığında gerçekleşiyor.

Mynet Content Studio tarafından üretilmiş Native Reklam örneklerini görmek için tıklayın.

 

Faydanılan Kaynaklar:
https://hbr.org/2015/07/comparing-the-roi-of-content-marketing-and-native-advertising
http://www.businessinsider.com/spending-on-native-ads-will-soar-as-publishers-and-advertisers-take-notice-2015-7
*http://www.inc.com/laura-montini/infographic/the-shift-to-native-advertising-in-marketing.html
**http://www.emarketer.com/Article/Whatrsquos-Next-Native-Ads/1010696

[/vc_column][/vc_row]

Her Üç Kullanıcıdan İkisi Markalı İçerik Diyor