Kişiselleştirilmiş Native Reklamlar ile Daha Yüksek Kullanıcı Etkileşimi

İçerik tüketim deneyimlerini bozacak kadar rahatsız edici format ve sıklıkta reklam yayınına ve ilgi alanları dışındaki reklamlara maruz kalmaya tepkili olduklarını belirten kullanıcılar, yalın bir internet deneyimi için reklamsız içerik tüketebilmelerini sağlayacak yazılımlar (ad blocker) kullanmaya yönelebiliyor.

Kullanıcı etkileşimini maksimize ederek reklam yatırımlardan en yüksek geri dönüşü almak tüm pazarlamacıların öncelikli hedefleri arasında yer alıyor. Bu doğrultuda kullanıcının markayla olan etkileşimini sağlama ve arttırma konusunda hem reklam verene hem de yayıncı mecraya farklı sorumluluklar düşüyor. Reklam verenin kampanyada kullandığı görsel ve yazılı iletişim araçlarının cazibe ve uygunluğundan yayıncı mecranın sahip olduğu reklam çözümleri çeşitliliği ve yetkinliklerine kadar, farklı faktörler kullanıcının markayla olan etkileşiminde büyük rol oynuyor.
Yapılan araştırmalarda, kullanıcılar sitede yayınlanan reklamların medya şirketlerinin ana gelir kaynağı olduğunun farkında olduklarını ifade ediyorlar. Ancak içerik tüketim deneyimlerini bozacak kadar rahatsız edici format ve sıklıkta reklam yayınıyla ilgi alanları dışında reklamlara maruz kalmaya tepkili olduklarını belirtiyorlar. Bu ise daha yalın bir internet kullanım deneyimi peşinde olan kullanıcıyı reklamsız içerik tüketebilmesini sağlayacak yazılımlar (ad blocker) kullanımına yöneltebiliyor. Günümüzde dünya genelinde internet kullanıcılarının yaklaşık %6’sının ad blocker yazılımları kullandığı tahmin ediliyor*. Bu oran 18-24 yaş aralığında artarken daha yüksek yaş gruplarında ise azalıyor.

Uygun Reklam Formatı ile İlgi Alanına Göre Reklam Yayını

Önlem alınmaması halinde önümüzdeki dönemde reklamsız içerik tüketmek isteyen kullanıcıların bu tür yazılımları kullanma oranlarında artış olması mümkün görünüyor.

  • Kullanıcılara ilgi alanlarına uygun reklam yayını yapılması
  • Kullanıcının içerik tüketim deneyimini bozmayacak reklam formatları kullanımı
  • Reklam gösterim sıklığının doğru optimize edilmesi

hem kullanıcıların reklamlara olan olumsuz tavırlarını pozitif yönde etkileyor hem de markayla etkileşimlerini arttırıyor.

Mynet’in Kullanıcı Etkileşimi Yüksek Reklam Çözümleri ile Yatırımlarınızın Geri Dönüşünü Güvence Altına Alın

2,5 yılı aşkın bir süredir TÜBİTAK desteğiyle geliştirdiği projelerle kullanıcı verilerini analiz etmeye odaklananMynet, kullanıcılarına ilgi alanlarına göre içerik ve reklam yayını yapmak üzere yetkinliklerini artırıyor. Lotame işbirliği ile Veri Yönetim Platformunu (DMP) kuran Mynet mevcut demografik, coğrafi, ve teknik hedefli reklam gösterimi olanaklarına yenilerini ekleyerek, kullanıcıları ilgi alanlarına ve davranışlarına göre segmente ediyorve en uygun hedef kitle segmentine reklam gösterim hizmeti sunuyor. Böylece hem kullanıcı ilgi alanı doğrultusunda karşılaştığı reklam ile daha fazla etkileşime geçiyor hem de marka mesajı en doğru hedef kitleye ulaştırılmış oluyor.

Tükettikleri içerikle birlikte kendilerine sunulan/tanıtılan ürün/hizmete ilişkin daha ilgili davranan kullanıcılara erişmek üzere bu yılın başında Türkiye’de ilk Content Studio’yu kuran Mynet, uzman editörler, sosyal medya fenomenleri, bloggerlar ve video prodüksiyon ekibinden oluşan yaratıcı kadrosuylaNative Reklam içerikleri üretiyor ve içeriğin dağıtımını gerçekleştiriyor.

Marka mesajı markaya özel hikayeleştirilerek kullanıcıyla buluşturulurken Liste, Quiz, Makale, Galeri, İnteraktif Liste, İnfografik ve Video gibi kullanıcı etkileşimi ve sosyal paylaşımı yüksek modeller tercih ediliyor.

İçeriğin konusuna ve türüne göre değişiklik göstermekle birlikte Mynet Content Studio tarafından üretilen Native Reklamlarla %25’lere varan kullanıcı etkileşimi (CTR) sağlanıyor.

 

Kişiselleştirilmiş Native Reklamlar ile Daha Yüksek Kullanıcı Etkileşimi