Programatik Satın Alma ile Medya Yatırımlarında Daha İyi Geri Dönüş

Amerika Display Programatik Reklam Harcamalarının 2015 yılı sonunda toplam display reklam harcamalarının % 55’ini ulaşması bekleniyor.

Reklam alım satımını milisaniyeler içinde ve gerçek zamanlı gerçekleştirilmesine olanak veren “Programatik Reklam Alım Satım” modeli hızlılık, verimlilik ve hedefleme özellikleri ile hem reklam verenlerin hem de yayıncıların ajandasında  üst sıralarda yer almaya devam ediyor.

Amerika Display Programatik Reklam Harcamalarının 2015 yılı sonunda 15 milyar dolar seviyesine ulaşması bekleniyor. Bu hacim toplam display reklam harcamalarının % 55’ini oluşturuyor. 2016 yılı sonunda ise Programatik Reklam Harcamalarının toplam içindeki payının % 63 seviyesine çıkması bekleniyor.

Programatik Reklam Alımı İki Yöntemle Gerçekleşiyor

Şu an en fazla tercih edilen satın alma yöntemi RTB. 2014 yılı itibariyle RTB, Amerika’daki toplam Programatik reklam harcamalarının yaklaşık %92’sini oluşturuyor. Ancak 2015 ile birlikte bu tablo değişmeye başlıyor.

2015 yılı itibariyle RTB de %19 büyüme olacağı ve RTB’nin toplam reklam harcamaları içindeki payının %74 seviyesinde kalması öte yandan Programatik Direkt satın almanın%380 büyüyerek payını %26  seviyesine çıkarması bekleniyor. 2016 tahmini ise RTB’nin toplam  programatik hacmi içindeki payının %58’e gerilerken Programatik Direkt satın almaların %42 seviyesinde olması yönünde.

Peki Neden Programatik Direkt Bu Kadar Popülerleşiyor?

Satın alma yöntemlerine göre farklı avantajlar sunan Programatik reklam  envanteri alım / satım modelinde fiyat avantajı yakalamaya odaklı  markalar RTB (gerçek zamanlı açık arttırma) yöntemiyle satın almaya  yönelirken RTB’ye göre henüz gelişmeye başlayanProgramatik Direkt  satın alma yöntemi ise özellikle imaj, algı, konumlamakampanyaları  yapan markalarla birlikte reklamlarının güvenilir site ve içeriklerde yer  almasına öncelik veren markalar tarafından tercih ediyor.

Programatik Direkt satın alma modelinde geleneksel satın alma yaparken  sunulan envanter garantisi, sabit fiyat garantisi markanın güvenilir  sitelerde yer alması gibi avantajlar ile programatik satın alma modelinin  sunduğu hız, gelişmiş hedefleme imkanı, şeffaflık, yayıncıların premium  envanterine erişim, kampanya optimizasyon ve verimlilik avantajları  bir araya geliyor. Bu avantajlar da Programatik Direkt satış modelini birçok marka için cazip kılıyor.

Neden Mynet Programatik Direkt?

Son bir yıldır reklam envanterinin önemli bölümünü kademeli olarak  Programatik satın almaya açan Mynet, bu konuda yatırım yapan yerel  yayıncıların başında geliyor.DFP reklam sunucusunu kullanan Mynet  hedefli reklam gösterimini demografi, içerik, davranış, satın alma niyeti,  teknolojik seçimler gibi birden fazla hedefleme kategorisinin birleşeni  üzerine kurduğu Veri Yönetim Platformu’nu (DMP) ile Programatik satın  alma kanallarına da açtı. Mynet Reklamverenlerin, Programatik Direkt alım yaparken de Mynet’in ulaştığı hedef kitlelerine nokta atışı ile hedefleyebilmelerine imkan veriyor. Açık arttırma RTB ya da  Programatik Direkt modelleri ile Mynet site genelinde programatik satın  alımına olanak veriyor.

Mynet Programatik’in avantajları hakkında daha detaylı bilgi almak için  Mynet  satış ekibi ile irtibata geçmeniz yeterli.

 

Faydalanılan Kaynaklar: 
http://www.emarketer.com/

Programatik Satın Alma ile Medya Yatırımlarında Daha İyi Geri Dönüş