Programatik Reklam Alımında Doğru Yayıncıyı Seçmek Neden Önemli?

Programatik reklam alımının dijital medya alımları içindeki payı giderek büyüyor. Ancak geleneksel medya satın almada olduğu gibi programatik satın alma yaparken de karşılaşılan, reklam performansında sahtecilik, marka reklamının uygunsuz içerikli sitelerde yer alması ve gerçek görüntülenme konuları reklam verenlerin en büyük problemlerinin başında geliyor…

Programatik reklam alımının dijital medya alımları içindeki payı giderek büyüyor. Ancak geleneksel medya satın almada olduğu gibi programatik satın alma yaparken de karşılaşılan, reklam performansında sahtecilik, marka reklamının uygunsuz içerikli sitelerde yer alması ve gerçek görüntülenme konuları reklam verenlerin en büyük problemlerinin başında geliyor…

Amerika’da reklam verenler, pazarlamacılar ve medya satın alma ajanslarıyla,  dijital reklamcılıkta reklam kampanyalarının performansını yanıltmaya yönelik uygulamalar üzerine yapılan çalışma sonuçlarına göre,  sahte trafik üreten bot yazılımlarla reklam performansında yapılan sahtecilik %33 ile en fazla sıkıntı duyulan konu. Bunu %26 ile marka reklamının uygunsuz içerikli sitelerde yeralması, %21 ile reklamların görünürlüğü ve %17 ile şeffaflık izliyor.

Dijital reklam sektöründe, reklam yatırımlarının performansını yanıltıcı uygulamalara sıkça rastlanıyor. Peki kimler neler yapıyor ve reklam verenler bunlardan nasıl korunabilir?

 

Ne Yapılıyor Kim Yapıyor Korunma Araçları
 •  Reklam Performansında Sahtecilik
 • Sahte trafik üreten korsan yazılımlar
 • Sahtekarlık tespit yazılımları
 • IP filtreleme çözümleri
 • Reklam performans takibi

Dünya genelinde, 6.3 milyar dolar reklam yatırımı bot yazılımlar ile üretilen sahte trafikler sebebiyle kayboluyor. Display reklamlarının %11’i ve video reklamlarının %23’ü bot yazılımla üretilen trafiklere harcanıyor. 

Reklam performansını yanıltmak üzere robot yazılımlarla üretilen sahte tıklanma  ve trafikten korunmak üzere “sahtekarlık tespit yazılımları” kullanabilir, IP filtreleme çözümleriyle sahte trafik geldiğini tespit ettiğiniz IP adreslerini bloklayabilirsiniz. Reklam perforomans raporlarının detaylıca incelenmesi de olası sahtekarlık uygulamalarını erken farketmenize ve önlem almanıza yardımcı olacaktır.

Kampanya performansını ölçümlerken ve optimize ederken, kolayca manupile edilebilen en temel “gösterim/tıklama” metriklerinin ötesine geçerek daha gelişkin performans ölçümleme kriterleri kullanmak olası sahtecilik uygulamalarına karşı caydırıcı olacaktır.

IAB’nin dijital sahteciliği düzenlemeye ilişkin prensiplerine uygun yayın yapan Türkiye’nin lider yerel internet platformu  Mynet’te yayınlanan reklamlar, sadece “gerçek kullanıcılar” tarafından görüntülenen alanlarda yer alır.

 

Kim Yapıyor Ne Yapılıyor Korunma Araçları
 • Markaya uygun olmayan içerikli sitelerde reklam gösterimi
 • Şeffaf olmayan ajanslar, reklam networkleri ve sahtecilik yapan yayıncılar
 • Şeffaf raporlama
 • Reklam performans takibi
 • Reklam dağıtım kanallarının takip ve değerlendirmesi

Reklam verenlerin yaklaşık %35’i, reklamlarının uygunsuz içeriğe sahip reklam networklerinde yayınlanıyor olmasından şikayet ediyor.

Kampanyanızın hangi sitelerde yayınlandığını takip edin

Özellikle exchange ve reklam networkleri üzerinden satın alma yapıldığında kampanya hedefine uygun olmayan içerikli sitelerde reklamlarınızın yayınlanma ihtimali artar. Kampanyanın yayınlandığı siteleri ve içeriklerini takip etmek, buna ilişkin şeffaflık talep etmek, bu sitelerden size yönlendirilen traiğin hacmini, ve kampanyanın geri dönüş performansını düzenli değerlendirmek uygunsuz içerikli sitelerde reklam yatırımı yaptığınızı fark etmenizi ve önlem almanızı kolaylaştırır.

İş ortaklarınızı dikkatlice seçin;

Büyük yayıncılarda sahtecilik uygulamalarıyla karşılaşılma olasılığı bir “kör ağ” (Blind Network) ile karşılaştırıldığında çok daha düşüktür. Dolayısıyla içerik ve envanter kalitesi  yüksek olan mecralarla çalışmayı tercih etmeye özen gösterin.

Mynet’te tüm içerikler internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesine ilişkin kanunlara uygun olarak geliştirilir. Temiz içerik konusunda sektöre öncülük eden Mynet’in  gelişkin hedefleme teknolojileri ile reklamlarınız hedef kitlenizle buluşturulur.

 

Kim Yapıyor Ne Yapılıyor Korunma Araçları
 • Gerçekte Görüntülenmeyen Reklamlar      
 • Şeffaf olmayan ajanslar ve güvenilmez yayıncılar
 • Şeffaf raporlama                                                
 • Reklam performans takibi
[/table]

Medya Değerlendirme Komitesine göre, bir display reklamın “gerçekten görüntülenmiş” (viewable) sayılabilmesi için, reklamın piksellerinin %23’ünün en az 1 saniye görüntülenmiş olması gerekiyor. Bu metrik bazında değerlendirildiğinde dünya ortalamasında sitede servis edilen reklamların yaklaşık %56’sının aslında kullanıcılar tarafından görülmediği ortaya çıkıyor. Dolayısıyla sitede servis edilen “reklam gösterim” hacmi üzerinden bütçelendirilen yatırımların bir kısmı, aslında kullanıcılar tarafından görülmemiş reklamlara harcanmış oluyor.

Reklamın sitede yayınlandığı alan reklamın görünürlüğüne büyük ölçüde etki ediyor, ilk ekranda açılan reklamların ortalama %68’i görülürken sayfanın altında kalan bölümlerdeki reklamların görüntelenme oranı %40 seviyesinde gerçekleşiyor.

Reklam yatırımınızı gerçekten kullanıcılar tarafından görünen reklamlara aktardığınızdan emin olmak için özellikle “yüksek gösterim hacmine” karşılık “ortalamanın altında geri dönüş” aldığınız kampanyaları detaylıca değerlendirin. Bu sizin, aslında görünmediği halde bütçelendirilen gösterimlere yatırım yapıyor olabileceğinizi fark etmenizi ve önlem alabilmenizi sağlar.

Mynet reklam alanları kullanıcı sayfayı görüntüledikçe yüklendiğinden, tüm reklamlar gerçek kullanıcılar tarafından görüntülenen alanlarda servis edilir.

Temiz içerik, şeffaf raporlama ve görüntülendikçe yüklenen reklam alanları ile reklam yatırımlarınızın geri dönüşlerini Mynet Reklam Çözümleri ile garanti altına alırsınız.  Programatik reklam alımı yaparken hedef kitlenize şeffaf, güvenilir ve temiz içeriklerle ulaştığınızdan emin olmak için Mynet Programatik Reklam Çözümleri arasından, “özel anlaşmalar” (private deal) modelini tercih edebilirsiniz.

“Özel Anlaşma” (Private Deal) ile programatik reklam alımı yapmak için bizimle iletişime geçin.

Programatik Reklam Alımında Doğru Yayıncıyı Seçmek Neden Önemli?