Programatik Satın Alma Başarı Kriterleri

Bir yandan Dijital reklam envanterinin programatik alımı tüm dünyada ve Türkiye’de giderek yaygınlaşırken diğer yandan çok bilinmeyenli bir denklem gibi görünmesi reklam veren ve medya satın alma ajanslarının bu yeni modele temkinli yaklaşıyor olmalarını beraberinde getiriyor.

Bilinmeyene karşı duyulan şüphe firmaları reaktif hareket etmeye yöneltirken denklemin bilinmeyenlerini çözümleyip proaktif hatta ileriye yönelik stratejiler geliştirebilen firmalar ilk olmanın faydaları ile rekabet karşısında avantaj kazanan taraf oluyorlar.
Programatik satın alma denklemi içindeki bilinmeyenleri tanımlamaya çalıştığımız yazılarımızın ardından bu hafta da programatik satın alma başarı kriterlerine değinerek bu modelin reklam veren ve medya satın alma ajanslarına sağlayacağı avantajlara ışık tutmaya çalışacağız.

1- Hedef müşteri kitlesi
Reklam veren tarafında hedef müşteri kitlesinin tanımı çok net olmalı. Yayıncı ise hedeflediğiniz müşteri kitlesine ilişkin size doğru alternatifleri sunacak bir veri setine sahip olmalı. Böylece, doğrudan ulaşmak istediğiniz müşteri kitlesini hedefleyebilir ve daha yüksek geri dönüş alabilirsiniz.

2-En ucuz=En efektif yanılgısı
CPM’i en uygun yayıncı onun en efektif yayıncı olduğu anlamına gelmez. Uygun maliyetle, hedef müşteri kitlenizin dışında reklam harcaması gerçekleştirmek yerine hedeflediğiniz müşteri kitlesi için gereken maliyete katlanmak daha efektiftir. Premium reklam envanterini programatik satın almaya açan yayıncıları tercih ederek kampanyanızın atıl kalan alanlarda değil premium reklam envanterinde yer almasını garantileyebilirsiniz.

3-Performans takibi başarının anahtarı
Programatik satın alma sürecinde kampanya performanslarının takibi en önemli başarı faktörlerinden biridir.

Reklamın hangi müşteri kitlesine gösterildiğinin, gerçekten görülüp görülmediğinin, bu kitlenin sizin tanımladığınız hedef kitle olup olmadığının titizlikle takip edilmesi ve bu konuda beklentinizi karşılayan yayıncılarla çalışıyor olmanız kampanyanızı başarıya ulaştırır.

Reklam kampanyasının performans ya da imaj kampanyası olmasına bağlı olarak satın alma ya da bilinirliğe etkisinin ölçümlenebilmesi de kampanya koşullarını, görsellerini, seçtiğiniz yayıncıyı değerlendirmenizde kullanacağınız araçlardır.

Performans takibi hem yayıncı hem de reklam veren tarafında yapmak ve gerektiğinde hızlı aksiyonlar alabilmek, doğru maliyet yönetimi ve reklam harcamasından yüksek geri dönüş elde etmek için önemlidir.

4-Şeffaflık
Yayıncının kampanyanın nerede yayınlandığı, fiyatlandırması ve kullanılan optimizasyon araçları ile ilgili şeffaf olması oldukça önemlidir.

5-Marka Güvenliği
Markanızın, imajınıza uygun içerikli sitelerde yer aldığından ve uygunsuz içerikli sitelerde yayınlanmadığından emin olun. Uygunsuz içeriklerle birlikte yer aldığınızda marka değerinizde kayıp yaşama ihtimaliniz yüksektir. Programatik platformlarda garantili gösterim satın alarak bunun önüne geçilebilir.

Son bir yıldır programatik reklam envanteri satışı yapan ve uluslararası işbirlikleri ile ölçümleme, hedefleme, optimizasyon, şeffaflık ihtiyaçlarınıza yönelik daha iyi hizmet sunmaya odaklanan Türkiye’nin yerel lider internet platformu Mynet’i tercih ederek siz de programatik satın almanın sağlayacağı avantajlardan faydalanabilirsiniz.

programatik-satin-alma-basari-kriterleri

Programatik reklam alım ve satımına ilişkin temel kavramlara değindiğimiz  yazı dizimizin ilk bölümünü tamamladık. Önümüzdeki hafta veri, hedefleme ve ölçümleme konularını işleyeceğimiz yazılarımızı paylaşıyor olacağız.

Programatik ekosistemine ilişkin daha odaklı konulara yine ileriki haftalarda değinmeye devam edeceğiz.

Programatik Satın Alma Başarı Kriterleri