Programatik Satın Alma Hakkında Bilinen ve Bilinmeyenler

Çok değil bundan 10 yıl kadar önce, reklam veren ve yayıncı arasında reklam serverları aracılığıyla işleyen online reklamcılık sektöründe, 2007 yılında Ad Exchange teknolojisinin hayatımıza girmesiyle birlikte otomasyon ve gerçek zamanlı hedefleme kavramlarının temelleri atılmış oldu.

Birkaç yıl öncesine kadar yayıncı tarafında ağırlıklı olarak atıl kalan reklam alanlarının değerlendirilmesinde ön planda olan programatik teknolojisi, artık Premium reklam alanları da dahil olmak üzere tüm reklam alanlarının bu sürece dahil edilmesiyle birlikte reklam veren açısından da çok daha efektif bir modele dönüştü.

Programatik medya alım – satımı, hem yayıncıya hem de reklam verene sağladığı faydalar ile Amerika ve Avrupa’dan sonra Türkiye’de de hızla tercih edilen bir model olma yolunda ilerliyor. Ancak her ne kadar hızlı büyüse de, yeni yaygınlaşıyor olması sebebiyle dünyada da Türkiye’de de programatik satın alma ile ilgili bilgi eksikliği sebebiyle kavram karmaşaları ve yanlış anlaşılmalar çok fazla yaşanıyor. Aslında bunlar da sistemin yaygınlaşmasında bariyerler yaratıyor.

Mynet, tüm dünyada giderek popüler olan bu satın alma modeli üzerine strateji geliştirirken ihtiyaç duyabileceğiniz bilgileri aktarmaya ve açıklamaya yönelik bir yazı dizisi hazırladı.
“Avrupa Programatik Reklam Harcamaları Büyüklüğü”, “Programatik Satın Alma Nedir?” ve “Neden Programatik Satın Alma?” ilk yazı konumuz.

“Programatik Satın Alma Ekosistemi”, “RTB ile Programatik Satın Almanın Farkları”, “Programatik Ekosistemin Başarı Kriterleri”, “Dünyada ve Türkiye’de Programatik Satın Alma”  konularına ilişkin yapılmış araştırma ve çeşitli çalışma sonuçlarına bundan sonraki paylaşımlarımızda değiniyor olacağız.

Avrupa Programatik Reklam Harcamaları Büyüklüğü ve İleri Dönük Tahminler

IAB Avrupa tarafından Eylül 2014’te yapılan araştırma sonuçlarına göre, tüm Avrupa’da 2012’de 984.5 milyon euro olan programatik reklam yatırımları tutarı 2013’de %111 büyüyerek 2.1 milyar euro seviyesine ulaşmış durumda.

programatik-satin-alma-hakkinda-bilinen-ve-bilinmeyenler

Avrupa online display reklam yatırımları içinde programatik satın almanın payının da yine 2012’de %12 seviyesindeyken 2013 yılında %21’e yükseldiği açıklandı.

programatik-satin-alma-hakkinda-bilinen-ve-bilinmeyenler-2

Dijital reklam yatırımlarının açık hava, basın, radyo, sinema, TV gibi reklam araçlarına yapılan yatırımlardan pay çalarak 2018 yılında en büyük reklam segmenti olacağı tahmin ediliyor.

programatik-satin-alma-hakkinda-bilinen-ve-bilinmeyenler-3

3-4 yıl içinde en büyük reklam yatırım kanalı olması beklenen dijital reklamcılığın öngörülen bu büyümesini, programatik satın alma, video ve mobil reklam yatırımlarının tetikleyeceği düşünülüyor.
Nedir Programatik Satın Alma?

Programatik satın alma en basit anlamıyla online reklam alımının manuel, insan gücüne ve ilişkilerine dayalı, teklif vermeyi-almayı gerektirmeksizin, otomatize edilerek bir yazılım aracılığıyla yapılması işidir. Hem reklam veren hem de yayıncı tarafında insan gücüne dayalı operasyonel iş yükünü azaltarak maliyet avantajı sağlar ve verimliliği arttırır.

Satın alma süreçlerinin otomatize edilmesi ve makineler aracılığyla yapılıyor olması, gelecekte artık satın almacılara ve satışçılara ihtiyaç duyulmayacağı anlamına gelmiyor. Bu satış modeli kalifiye iş gücünün teklif, reklam kodu, reklam scripti gibi operasyonel süreçlerle uğraşması yerine daha katma değerli strateji geliştirme, mecranın etkin kullanımı, markanın hedeflerine daha etkin ulaşması için kampanya devam ederken hızlı taktik geliştirme gibi işler üzerine odaklanabilmesine olanak sağlıyor. Dolayısıyla “Evet” programatik satın almanın yaygınlaşmasıyla birlikte reklamların alım satımı sırasındaki süreçte daha az operasyonel insan gücüne ihtiyaç duyulacak ancak mevcut kalifiye insan gücü yapılan yatırımın geri dönüşünü etkileyecek daha kritik konulara odaklanabilecek.

Reklam satın alma sürecinin otomatize edilmesi insan gücünün optimum kullanımın yanında hem reklam veren hem de yayıncı açısından birçok farklı fayda da sağlıyor.
Programatik satın alma, reklam verenlerin ve medya satın alma ajanslarının;

  • Maliyetlerini düşürür
  • Karlılığını artırır
  • İnsan gücünün verimli kullanılmasını sağlar
  • Gerçek zamanlı reklam optimizasyonu yapabilmelerine imkan verir
  • Doğru hedef kitleye ulaşmalarını sağlar
  • Birçok yayıncıya tek bir noktadan erişebilmelerine imkan tanır
  • Tamamen şeffaf bir fiyatlandırma ortamı sunar

Son bir yıldır reklam alanlarının satışında programatik teknolojisi kullanan ve uluslararası işbirlikleri ile hizmet kalitesini geliştirmeye odaklanan Türkiye’nin lider internet platformu Mynet’i tercih ederek siz de bu avantajlardan faydalanabilirsiniz.

programatik-satin-alma-hakkinda-bilinen-ve-bilinmeyenler-4

Bir sonraki yazımızda, Programatik satın alma ekosistemi ve programatik satın alma ile RTB’nin farkına değinen konuları işleyeceğiz.

Mynet Programatik Satışları ile ilgili detaylı bilgi için
satis@mynetgroup.com

Faydalanılan kaynaklar:
http://www.iabeurope.eu/files/7114/1043/3802/IAB_Europe_Programmatic_Market_Sizing_Study_Sept_2014.pd

Programatik Satın Alma Hakkında Bilinen ve Bilinmeyenler