Veriyi Bilgiye Bilgiyi Stratejiye Dönüştürün

İş planları yapılırken veriye duyulan ihtiyacın artmasıyla birlikte bu ihtiyacı karşılamaya yönelik teknolojiler de giderek gelişiyor.

Online sektörde reklam harcaması yaparken kullandığımız veriler bundan birkaç yıl öncesine kadar sitenin kullanıcı sayısı, sitede geçirilen süre vs ile sınırlıyken şimdi kullanıcıların göz hareketlerini takip eden teknolojiler yardımı ile kullanıcının internet sayfasının hangi bölümüyle ilgilendiğini ya da alışveriş sepetine kadar gelmişken neden alışverişi tamamlamadan çıktığını analiz edebiliyor ve buna göre planlama yapabiliyoruz.


Pazarlama Yöneticilerinin
%91‘i karar alma süreçlerinde müşteri datası kullanan markaların daha başarılı olduğunu ifade ediyor.
(Kaynak: BRITE/NYAMA)

Firmaların %65‘i “Büyük Veri” (Big Data) işlemeye yönelik teknolojilere yatırım yaptıklarını ifade ediyorlar.

(Kaynak: CIO)

Dijital reklam harcaması yaparken, sadece reklam verdiğiniz yayıncının sahip olduğu kullanıcı hacmine dayanarak karar alma dönemi geride kalırken yayıncının reklam optimizasyonu sağlamaya ve reklam performansını arttırmaya yönelik sunduğu katma değerli hizmetler yayıncı seçiminde kritik faktörler olarak öne çıkıyor.

veriyi-bilgiye-bilgiyi-stratejiye-donusturun

Amerika’da Pazarlama Yöneticileri arasında yapılan araştırmada, Reklam verilecek mecra seçimi yaparken göz önünde bulundurdukları en önemli faktörler sorulduğunda, yanıt verenlerin %65’i* yayıncı mecranın hedefleme becerilerinin mecranın erişim gücü kadar önemli olduğunu ifade ediyorlar.
Bunun bilincinde olan yayıncılar da yaptıkları teknoloji yatırımları ile reklam verenlerin ihtiyaçlarını karşılamaya odaklanıyor.

Doğru reklamı, doğru zamanda, doğru kitleye optimum maliyet koşullarıyla ulaştırma her zaman tüm dijital medya planlamacıların başlıca hedefiyken bu hedefi gerçekleştirebilmeleri için öne çıkan araçların başında kullanılabilir tüketici verileri geliyor.

İnternet kullanıcıları internette epeyce vakit geçiriyor ve arkalarında “kim” olduklarına ilişkin detaylı veri bırakıyorlar. İnternette ne arıyorlar, nelerle ilgileniyor, hangi içerikleri tüketiyorlar, ne satın alıyorlar vs. gibi tüketicilerle ilgili bir çok veri oluşuyor ve internet ortamında bir yere kaybolmayan bu veriler toplanabiliyor, kaydedilebiliyor ve analiz edilebiliyor. Yalnız veri büyüklüğü çok fazla olduğundan bu verileri işleyecek teknik altyapı ve uzmanlığa ihtiyaç duyuluyor. Dolayısıyla “Büyük veri” yığınlarını işleyip veriyi stratejik bilgiye dönüştürebilme işi giderek önem kazanıyor.

Bugüne kadar, tüketici verisine dayanarak yapılan dijital reklam yatırımlarında re-targeting reklamlar ve yayıncının sahip olduğu genel kullanıcı profili baz alınarak yapılan reklamlar en fazla kullanılan iki yöntemdi. Ancak bu iki yöntemde de aslında tüketicilerin ilgi alanları ve tam demografik bilgileri modele dahil edilmediğinden bu yöntemler yeterince efektif olamıyorlar.

Oysa yapılan araştırmalar gösteriyor ki, reklam harcaması yapılırken tüketicilere ilişkin “büyük veri” yığınları işlenerek tüketicilerin internetteki davranışları, ilgi alanları ve demografik bilgileri birleştirilerek oluşturulacak kullanıcı segmentleri dikkate alındığında ortalama %250** daha efektif sonuçlara ulaşmak mümkün oluyor.

Reklam verenlerin kullanılabilir tüketici verisine duydukları ihtiyacı karşılamak üzere teknoloji yatırımlarına odaklanan Türkiye’nin yerel lider internet platformu Mynet, geçtiğimiz aylarda Veri Yönetim Platformu iş ortağı olarak dünyanın önde gelen servis sağlayıcılarından Lotame ile işbirliğine imza attı. Lotame işbirliği ile mevcut demografik, coğrafi, ve teknik hedefli reklam gösterimi olanaklarına yenilerini ekleyen Mynet, kullanıcıları ilgi alanlarına ve davranışlarına göre segmente ederek ve tüm hedefleme kategorilerini entegre kullanarak en uygun hedef kitle segmentine reklam gösterim hizmeti sunuyor.

Bu alt yapı ile Mynet’in hedef kitlenize uygun olduğunu düşündüğünüz servislerinde medya alımı yapmak ile birlikte potansiyel müşterinize Mynet’in tüm servislerinde ulaşmanız mümkün hale geliyor. Böylelikle reklamın yer alacağı “alana” değil potansiyel müşterinize doğrudan erişmek için harcama yapıyorsunuz. İster geleneksel ister Programatik satın alma yöntemleri ile hedef müşterilerinize doğrudan erişebiliyorsunuz

Mynet kullanıcılarının ilgi alanları ve davranışları dikkate alınarak Lotame altyapısı üzerinde oluşturulmuş 100’ün üzerinde kullanıcı segmentinden kampanyanıza en uygun segmenti seçebilir, Mynet’in yüksek kullanıcı erişimi sayesinde markanızın mesajını en doğru ve en yaygın hedef müşterilerinize ulaştırabilirsiniz.

Daha fazla gelir, etkinlik ve kullanıcı etkileşimi için Mynet’in markanızın ihtiyacına uygun kullanıcı segmentlerinde reklam yatırımı yapmak için bizimle irtibata geçin.

veriyi-bilgiye-bilgiyi-stratejiye-donusturun-2

İletişim:
e-mail: satis@mynetgroup.com
Tlf:      +90 212 365 9515

Faydalanılan kaynaklar:
http://www.iab.net/media/file/2012-BRITE-NYAMA-Marketing-ROI-Study.pdf
*Collective; Display Advertising Study, 2011

**http://www.mckinsey.com/client_service/marketing_and_sales/latest_thinking/
leveraging_big_data_to_optimize_digital_marketing

Veriyi Bilgiye Bilgiyi Stratejiye Dönüştürün